Nádherný výlet na skialpech je Obřím dolem, radí meteoroložka Alena Zárybnická

V Krkonoších to není se skialpinismem tak jednoduché jako třeba v Alpách. Správa Krkonošského národního parku v první zóně dovoluje pohyb skialpinistů jen po vybraných trasách. I tak se ale najdou místa, která bezpochyby stojí za to. Jedním z takových je Obří důl.

Z Pece pod Sněžkou vede Obřím dolem skoro po rovině až ke kapličce připomínající oběti zemní laviny, která se koncem července 1897 uvolnila po extrémních deštích, modrá turistická značka. Pak stoupá strmě vzhůru kolem dolu Kovárna a vodárny až do sedla pod bývalou Obří boudou. Odtud je to po červené na vrchol Sněžky už jen nějakých 200 výškových metrů.

A dolů? Variant je víc. Nejkratší vede po žluté průsekem pod lanovkou na Růžovou horu a odtud zase pod lanovkou až ke spodní stanici. Tam ale letos opatrně – staví se lanovka nová a pod sněhem na vás mohou číhat nejrůznější nástrahy.

Proto je asi lepší dojet až na Růžohorky a odtud po zelené dolů kolem Větrníku a Bukovým údolím zpátky do Pece. Trasa je obousměrná. Osobně bych šla obráceně, už jen proto, že právě při zpáteční cestě se náležitě vyhladovělí a žízniví můžete zastavit v Boudě pod Sněžkou. To je velký magnet v centru krkonošského skialpinistického ráje. Když se totiž odsud rozhlédnete po okolí, zůstanete pár dní a vyzkoušíte ještě další trasy v tomhle koutě Krkonoš.